Дата: 24.06.2024 10:08

Пестициди та агрохімікати в сільському господарстві Літо – час сільськогосподарських робіт. Фермери та власники приватних городів, які займаються вирощуванням овочів, фруктів, городини, вживають усі необхідні заходи, які б допомогли отримати щедрий урожай. Нерідко для боротьби з різного роду шкідниками – бур’янами, комахами, гризунами тощо використовуються пестициди. Застосування пестицидів у господарствах й індивідуальних садах і городах, у побуті має здійснюватись тільки згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні (ст. 12 Закону України «Про пестициди та агрохімікати»). При застосуванні пестицидів і агрохімікатів необхідно забезпечити дотримання наступних вимог: - до всіх видів робіт, пов’язаних із застосуванням пестицидів, робітників слід допускати за нарядом при наявності посвідчення про спеціальну підготовку та проходження медичного огляду, що дає право працювати з пестицидами. Перед початком робіт з пестицидами необхідно старанно ознайомитися з інструкцією до застосування даного хімічного препарату, бути одягненим в спецодяг. Під час роботи з пестицидами забороняється вживати їжу та курити; - адміністрація господарств завчасно, але не пізніше ніж за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, повинна сповістити населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів, про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи; 2 - застосування пестицидів для захисту зелених насаджень в межах населеного пункту дозволяється тільки з 22:00 до 07:00 за допомогою ранцевого обприскувача при швидкості вітру до 4 м/с (за умови попередження власників сусідніх домоволодінь про час, місце, строк обприскування); - застосування пестицидів за межами населеного пункту слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках, як виняток, у похмурі і прохолодні дні з температурою нижче +10 допускається проведення обробки у денні години (за умови своєчасного попередження); - санітарний розрив від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500 м, при штанговому і гербігації (дощуванням) – 300 м. При застосуванні аерозольних генераторів регульованої дисперсності санітарно-захисні зони повинні відповідати вимогам, зазначеним в інструкції для даного виду апаратури; обробка посівів у цих зонах допускається при напрямку вітру від населених пунктів і інших об’єктів, що підлягають санітарному захисту. Обприскування вентиляторними і штанговими обприскувачами допускається при швидкості вітру до 3 м/с (дрібнокрапельне) і 4 м/с (крупнокрапельне). Застосування гербіцидів із поливною водою шляхом дощування (гербігація) допускається при швидкості вітру до 4 м/с; - після проведення робіт необхідно ретельно вимити з милом руки, інші відкриті ділянки тіла та змінити одяг. Ознаки отруєння пестицидами: рясна слинотеча, звуження зіниць, сльозотеча, світлобоязнь, ослаблення зору, особливо у сутінках, утруднення дихання, мимовільна блювота, дефекація, сечовипускання. Невідкладна допомога при отруєнні: винести потерпілого на свіже повітря, викликати швидку медичну допомогу, змити милом видимі ділянки шкіри очі промити 2%-ним розчином соди, викликати блювання, промити шлунок слабким розчином марганцівки – дати активоване вугілля. В разі потреби піднести до носа ватку з нашатирним спиртом, робити штучне дихання. Гайсинське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області області закликає всіх мешканців громади не нехтувати дотримання правил використання та застосування пестицидів в народному господарстві, цим самим зберігаючи своє здоров’я та всіх оточуючих.

Пам’ятайте! Лише суворе дотримання вимог санітарних норм і правил збереже Ваше здоров’я та здоров’я рідних.

В.о. начальника Сергій КУГОТ