Ботулізм

Дата: 04.07.2024 15:50

Ботулізм

Ботулізм – гостра токсикоінфекція, яка виникає в результаті вживання продуктів, отруєних ботулотоксинами. Ці токсини є одними із найсильніших серед усіх відомих біологічних отрут і потенційно може бути використаний, як біологічна зброя ( в 1мл токсину міститься від 150 до 2 млн максимальних летальних доз).

Ботулотоксин у воді зберігається до 6 – 8 місяців, у консервованих продуктах – кілька років, стійкий до розчинів натрію хлориду (<3 – 10 %), кислого середовища (рН 3,5-6,8), сонячного світла, заморожування.

Резервуаром  збудника є грунт, звідки  він потрапляє у воду, продукти харчування, а потім до організму людини та тварин.

Механізм передачі збудника зазвичай фекально-оральний. Шляхи передачі переважно харчовий та можливий водний шлях.

Чинниками передачі є продукти, що містять ботулотоксин: консервовані продукти, м’ясні, рибні консерви, риба, в т.ч. в’ялена, копчене й солене м'ясо, сало, ковбаса, шинка, гриби й інші овочі, консервовані в домашніх умовах, вода. (у разі її контамінації з трупів загиблих тварин, де активно розмножується збудник і продукується токсин).

Розмноження даного збудника  супроводжується газоутворенням (візуально на консервованих продуктах  виявляється бомбаж (вздуття кришки/металевої банки). При цьому органолептичні властивості (вигляд, запах, смак) продукту не змінюється. У разі біотерористичної атаки ботулотоксин може контамінувати продукти харчування, воду, а також бути використаним в аерозольній формі.

Симптоми ботулізму включають:

• виражену втому, слабкість, запаморочення, нудоту, головний біль;
  • зниження чіткості зору (неможливо читати дрібний текст), сухість у ротовій порожнині та горлі, а також утруднення під час ковтання та мовлення;
  • блювання, запор і здуття живота;
  • параліч дихальних м'язів.

Усі хворі на ботулізм, незалежно від клінічної форми захворювання, підлягають госпіталізації. Ігнорування хвороби або неправильне та несвоєчасне лікування може призвести до паралічу і навіть смерті.

За останні дев’ять років  по області зареєстровано 68 потерпілих від захворювання ботулізмом, в тому числі 6 дітей.

Всі випадки захворювань зареєстровані в побуті. Характерною особливістю для населення області, зокрема в сільській місцевості, є приготування в домашніх умовах м’ясних консервів (м’ясні тушонки, м’ясні паштети, ковбаси та сало консервовані), риби в’яленої, м’ясних продуктів домашнього приготування - домашніх ковбас, приготування яких проводиться з порушенням технологічних регламентів і санітарних норм, що призводить до забруднення їх ботулінічною паличкою та продукування ботулотоксину.

Нагадуємо, що для профілактики ботулізму необхідно суворо дотримуватися основних санітарно-гігієнічних правил при обробці, зберіганні та приготуванні продуктів харчування і сировини, а саме:

• для консервування використовувати тільки свіжі доброякісні без ознак псування продукти;
  • сировину, особливо гриби, перед консервуванням необхідно ретельно промивати чистою проточною водою для видалення залишків грунту;
  • швидко і ретельно видаляти кишки при після забійному розчленуванні туші, чистити рибу негайно після вилову, обов’язково видаляти з неї кишки, для консервування використовувати лише свіжі, доброякісні продукти;
  • суворо дотримуватись правил стерилізації банок, кришок та режимів теплової обробки продуктів в домашніх умовах;
  • домашні консерви потрібно зберігати в холодильнику, в прохолодному місці і бажано не більше року;
  • не їсти консерви при найменшій підозрі на її недоброякісність, не використовувати продукцію з здутих (бомбажних) банок;
  • бажано вживати консерви тільки промислового виготовлення, так як технологія та рецептура їх приготування розроблена з урахуванням профілактики ботулізму та з проведенням відповідного лабораторного контролю;
  • не купувати копчену, солону та в’ялену рибу на стихійних ринках, яка була виготовлена в домашніх умовах та без лабораторного контролю;
  • купуючи сушену та в’ялену рибу промислового виробництва, навіть в закладах торгівлі, звертайте увагу на її зовнішній вигляд, умови зберігання, наявність маркування із зазначенням дати виготовлення та терміну придатності;
  • при консервуванні м’ясних та рибних продуктів в домашніх умовах необхідно простерилізувати консерви при температурі 115-120°С – не менше 40-60 хв з подальшою їх герметичною упаковкою.

У випадку появи симптомів захворювання слід негайно звернутися до лікаря.

Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких!

Фахівці відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Гайсинського районного управління ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області